Asset Publisher Asset Publisher

Jak walczyć z kornikiem

Leśnicy próbują wszelkich sposobów, aby ograniczyć występowanie groźnego ostatnio kornika ostrozębnego, atakującego osłabione suszami sosny. Jedną z metod walki z tym owadem jest rozdrabnianie gałęzi i części odczubowych zaatakowanych drzew.

Ostatnie badania wykazują, że tzw. rębakowanie na drobne zrębki jest bardzo skuteczną metodą ograniczania występowania kornika ostrozębnego. Żadne stadia tego chrząszcza nie znajdują w przesuszonych zrębkach dogodnych warunków do dokończenia swojego cyklu rozwojowego. Metoda ta zapobiega rozprzestrzenianiu się tego pasożyta na inne drzewa i zamieraniu całych drzewostanów.
 
Nadleśnictwo Golub-Dobrzyń 22 października zorganizowało dla chętnych nadleśnictw pokaz pracy rębaka z własnym napędem (nie wymaga on przekazywania mocy poprzez wałek z ciągnika).
 
Zastępca nadleśniczego Jarosław Molendowski wywołał dyskusję co do skuteczności i praktyczności rębaków tego typu. W dobie dzisiejszej kondycji naszych lasów, które muszą stawiać czoła coraz wyższym średnim temperaturom, każda metoda ich ochrony warta jest rozważenia. Fachowcy zgodzili się, że powstająca zrębka jest wystarczająco mała, aby ograniczać liczebność kornika ostrozębnego. Wciąż wyzwaniem jest wyszukiwanie i w porę usuwanie drzew zaatakowanych przez tego groźnego owada oraz zapewnienie siły roboczej potrzebnej do prac oraz obsługi tego typu urządzeń.