Asset Publisher Asset Publisher

Wyjątkowy sen jelenia

Do niecodziennego zdarzenia doszło na terenie leśnictwa Mokry Las. Leśnicy otrzymali od grzybiarzy informację o zaplątanym w siatkę jeleniu.

Straż Leśna, która dojechała na miejsce zdarzenia zastała byka, który niefortunnie zaplątał się porożem w siatkę grodzącą uprawę leśną. Zwierzę próbując się wyswobodzić, skręciło pojedyncze cienkie druty w tak gruby sznur oplatający nie tylko wieniec, ale i szyję, że nie miałoby szansy samodzielnie się uwolnić.

Leśnicy podjęli decyzję o uśpieniu jelenia. Po podaniu środka nasennego przez lekarza weterynarii, strażnicy leśni mogli rozciąć splątane druty. W związku z tym, że akcję udało się przeprowadzić jeszcze przed zapadnięciem zmierzchu, a zwierzę się jeszcze nie wybudziło, straż leśna zamontowała fotopułapkę. Na zdjęciach z urządzenia widać jelenia, który podnosi się rano i wolno odchodzi. Ten dorodny, ok. 3-letni byk, będzie z pewnością mógł przekazywać swoje geny przez najbliższych kilka lat potomstwu.

Duża penetracja lasu powodowana przez grzybiarzy powoduje przepłaszanie zwierzyny, stąd sporadycznie zdarzają się przypadki zaplątania się w siatkę. Leśnicy nie mogą uniknąć grodzenia nowych upraw leśnych chcąc prowadzić skuteczną przebudowę monokultur sosnowych. Wielogatunkowe drzewostany, z dużym udziałem drzew liściastych cechują się nie tylko większą różnorodnością biologiczną, ale także odpornością na różne szkodliwe czynniki. Obecnie ogranicza się grodzenia do najcenniejszych fragmentów upraw z gatunkami liściastymi i modrzewiem, sosna zaś pozostaje nieogrodzona. Gatunki liściaste – ich kora, pędy i nasiona – docelowo będą wzbogacały bazę żerową dostępną dla wszelkich mieszkańców lasu.